top of page

kiedy Ghosting Kandydatów jest błędem procesowym?

Na LinkedIn nadal pojawia się sporo postów, w których rekruterzy opisują jedno z najbardziej frustrujących zjawisk ostatnich czasów jest tzw. "ghosting" ze strony kandydatów. np. Spośród 10 umówionych kandydatów, 6 nie pojawiło się na umówionej rozmowie. Mogę zrozumieć, gdy 1 osoba nie pojawia się na rozmowie, ale aż 6 z 10?! To aż 60%!

Czy można to uznać za brak profesjonalizmu ze strony kandydatów, czy raczej wskazuje na głębsze problemy procesowe w organizacji rekrutacyjnej?

Być może to kwestia mojego charakteru, ale w takich sytuacjach szukam rozwiązań. Dla mnie tak wysoki odsetek 👻 jest nie tylko zdumiewający, ale także sygnałem do głębszej analizy i przemyślenia procesów rekrutacyjnych. Zamiast skupiać się na winie kandydatów, wolałabym zastanowić się, jak można usprawnić cały proces, by uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.


1. Kluczowym elementem jest też przejrzysta i regularna komunikacja z kandydatami. Nowoczesne narzędzia, takie jak systemy ATS (Applicant Tracking System), mogą w znacznym stopniu ułatwić zarządzanie procesem rekrutacyjnym, automatyzując część zadań i umożliwiając utrzymanie stałego kontaktu z kandydatami.

2. Inwestycja w szkolenie rekruterów, aby skuteczniej zarządzali oczekiwaniami kandydatów i budowali z nimi relacje, również może przyczynić się do zmniejszenia ilości niepojawiających się osób.

3. Włączenie do procesu rekrutacyjnego elementów rekrutacji behawioralnej - o czym dzisiaj rano opowiadała Marta Barcicka podczas LinkedIn Audio Event, organizowanym przez HR Klub Polska - może pomóc lepiej zrozumieć motywacje i oczekiwania kandydatów. Umożliwia to także lepsze dopasowanie kandydatów do kultury organizacyjnej firmy, co może zmniejszyć prawdopodobieństwo "ghostingu".

Wyznaję zasadę 'nie podoba Ci się otaczający świat - zacznij go zmieniać, ale zacznij od siebie i tego na co masz wpływ*"

Moje doświadczenie zawodowe pokazuje, że odpowiednie przygotowanie i wykorzystanie dostępnych narzędzi mogą znacząco zredukować problem "ghostingu" kandydatów, praktycznie do zera.

Zamiast ulegać publicznej frustracji spowodowanej brakiem profesjonalizmu ze strony niektórych kandydatów, lepiej skoncentrować się na aspektach, które możemy kontrolować i poprawić. Jednak, to wymaga otwartości na zmiany i gotowości do inwestowania w rozwój procesów rekrutacyjnych i jest to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca.


Ostatecznie, optymalizacja procesów nie tylko przekłada się na oszczędność czasu managerów i weryfikatorów technicznych, a co za tym idzie finansów firmy, ale także znacząco poprawia doświadczenia kandydatów, co przynosi korzyści zarówno dla pracodawców, jak i aplikujących.

Skontaktuj się ze mną, jeśli nie wiesz, czy i kiedy Ghosting Kandydatów jest błędem procesowym, oraz potrzebujesz wsparcia w optymalizacji. ____________ *i tak powstał HR Klub Polska i nadchodzący HR Klub Summit: Globalne Trendy, lokalne wyzwania. 😊


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

HR WEEK 4

Comments


bottom of page